Underlige Drømme Kan Føre til en Bedre Virkelighed
kultur
Underlige Drømme Kan Føre til en Bedre Virkelighed

Har du nogensinde haft en drøm. Der var, så underlig At du simpelthen ikke kunne glemme den igen? Det er noget sjovt noget med de drømme. Nogle gange kan man ikke kende forskel på virkeligheden og, så på en drøm man havde Men den slags drømme har det med hurtigt, at blive slettet fra hukommelsen. Andre drømme. Som er, så fjerne fra virkeligheden som man overhovedet kan komme. Har det, men med, at hænge ved. Jeg havde eksempelvis en drøm engang. Hvor jeg var en astronaut der fløj rundt udenfor jordens atmosfære. Det var en helt fantastisk oplevelse Men den havde også en masse mærkelige elementer.

Men den slags drømme er ubrugelige. Er de ikke? Det vil jeg nu ikke mene, at de er. Tror du, at vores hjerner ville huske dem, så godt Hvis de ikke kunne bruges til noget? Jeg tror tværtimod At disse underlige drømme har en helt masse, at fortælle os. Og, at det er derfor vores hjerner nægter, at give slip på dem. Udfodringen er At de skal tolkes; Tolkning af drømme er noget mennesket har gjort i århundreder Men det er langsomt ved, at blive en glemt videnskab. Før i tiden havde folk masser af fritid og tid for sig selv. Det betød, at de ting der svævede rundt i vores hoveder var noget vi kunne fokusere på og bearbejde. Det var derfor helt naturligt At underlige drømme der fyldte meget i vores hukommelse. Ville blive kigget efter i sømmene. Og, at vi ville lære noget fra dem Men i dag har folk travlt hele tiden. Vi leder konstant efter distraktioner. Og kan altid finde dem. Hvornår har du sidst siddet i totalt stilhed i mere end 1 time? Hver gang vi sidder i stilhed. Har vi en naturlig impuls til, at finde telefonen frem fra lommen. Og finde noget underholdning. Vi læser dårlige vittigheder på nettet. Finder søde billeder af katte. Eller ser en tilfældig video på YouTube. Det er ikke som sådan noget vi gør for, at lære noget eller også komme tættere på vores mål. Det er blot for ikke, at kede os.

Men vi har brug for, at kede os; For det er når vi keder os At vi tvinges til, at overveje hvad der er i vores hoveder. Og, så bearbejde de ting. Hjerner er som bilruder. De bliver beskidte når vi bruger dem. Når du kører til og fra arbejde Så splatter der en masse døde insekter og andet skidt ud på din forrude. Dem er du nødt til, at vaske af Hvis du gerne vil kunne blive ved med At kunne se ud af bilruden. Det samme sker med din hjerne. I løbet af dagen sætter der sig en masse ting og indtryk. Disse skal bearbejdes for, at du kan se klart. Bearbejdningen er noget der tager tid og ro.

Glem alt om andre mærker: Samsung er fremtiden!

★ Glem alt om andre mærker: Samsung er fremtiden!

Revolutionerende løbetights til mænd: Din ultimative guide!

★ Revolutionerende løbetights til mænd: Din ultimative guide!

Den overraskende sandhed om optimum nutrition: Læs her

★ Den overraskende sandhed om optimum nutrition: Læs her

Skønhedens Hemmeligheder: Opdag Dermalogica's Magi

★ Skønhedens Hemmeligheder: Opdag Dermalogica's Magi

Hot Lige Nu!
4 oversete frugter i danske køkkener

4 oversete frugter i danske køkkener