Vi hører, så meget om?fake news? for tiden. Og det skaber en kæmpe debat både herhjemme og i Amerika. Det er ikke, fordi falske nyhedshistorier er noget nyt som sådan. Det har vi, da set, så flere gange før. Det er mere, fordi der nu bliver råbt jagt i gevær om At falske nyheder er begyndt, at blive brugt til, at flytte politiske holdninger.
Men igen. Er det noget nyt? Der har, da alle dage været propaganda, at finde fra de forskellige partier. Alle forsøger, at vise sig fra deres bedste side. Og skjuler, så vidt muligt de negative konsekvenser af deres valg. Eller fejer det under gulvtæppet når nogen i partier siger eller også gør noget dumt. Forskellen på Danmark og USA i denne sammenhæng er At vi har vist det længe. Og har tilpasset os.
Vi ved godt At vi ikke kan tage alt hvad de siger i medierne for gode varer. Vi er klar over At når vi hører historien fra én person Så har vi kun hørt den ene side af historien. Derefter går vi ud og finder den anden side af historien; Og se hvor sammenhængende er. De ting. Som begge historier er enige om At det nærmeste vi kommer på fakta her.
Og fakta er det primære. Det er fakta vi bruger til At træffe en beslutning. Du ved eksempelvis At det er meget om du køber Louis Poulsen fra johannesfog eller også Louis Poulsen fra lampeexperten. Det er samme mærke og samme produkt. Uanset hvilken forhandler du køber din lampe ved. Det samme gør sig gældende. Når det kommer til fakta. De ting der er sande. Og ikke kan udfordres. Vil komme ud på samme måde af alles mund. Det er ligegyldigt hvilket nyhedsmedie du ser. Eller hvilken talsmand fra hvilket parti der udtaler sig om noget Så længe de snakker om fakta Så er det noget vi regner med ind i vores vurdering af deres evner;
Vi er gode til, at skinne lyset på fakta her i Danmark. Vi ved, at der er stor værdi ved At nærstudere aviserne under læselampen. Og prøve, at få historien fra flere forskellige vinkler. Vi er på konstant jagt efter fakta. Og træffer vores beslutninger ud fra dem. Frem for, at lade os forføre af kløgtig retorik.
Det er noget amerikanerne kunne lære noget af. Fake News ville slet ikke være et problem Hvis folk ville komme ud af grotterne. Ud i lyset. Og se, at fakta er det eneste der tæller. Når man handler ud fra fakta Så er det meget At nogen misrepræsenterer dem. Sammenholdet med andre kilder vil vise. Hvem der har ret. Og hvem der tager fejl. Det er ikke muligt for propaganda, at leve i et samfund. Der har den tilgang;